سفارش تبلیغ
صبا ویژن
صفحه اصلی پیام‌رسان پارسی بلاگ پست الکترونیک درباره اوقات شرعی
1 2 3 >

97/10/30
7:0 ع

چطور برای یک سفر هوایی چمدان ببندیم؟

بخش اول: بستن ساک همراه

بستن چمدان سفر

1- لوازمی ضروری را در ساکی که همراه خود به داخل هواپیما می‌برید، قرار دهید. لوازم ضروری مانند لباس‌زیر، کفش، یک یا دو لباس معمولی، وسایل سرگرمی و بازی، دارو و چند تکه لوازم اصلی آرایش برای پروازهای طولانی را در چمدان خود جای دهید. برخی افراد طوری سفر می‌کنند که انگار دیگر چمدان اصلی خود را نخواهند دید، البته سفر به این شکل مزیت‌های خود را دارد. حداقلِ لوازم ضروری را که در صورت مفقودی چمدان اصلی به آن‌ها نیاز خواهید داشت، در ساک همراه خود جای دهید.

 • تمامی داروها اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی و لوازم راحتی خود را بردارید. مایعات اضافی مانند آب نمک را در صورت نیاز پزشکی، می‌توان از خدمه پرواز درخواست کرد.
 • برای کاهش تعداد لباس‌ها، سعی کنید تنها چند دست بردارید که قابل ست کردن باشند. به جای لباس‌های جور و واجور، آن‌هایی را انتخاب کنید که به هم می‌آیند. از اکسسوری‌ها برای جلوه‌دهی به لباس‌ها استفاده کنید. به ‌عنوان مثال، جاسازی شال در چمدان آسان بوده و همچنین می‌توان از آن به عنوان روسری، هدبند و یا حتی یک کمربند استفاده کرد.
 • اگر در حین سفر چمدان خود را گم کنید، خرید دوباره‌ی بسیاری از وسایلی که در آن بوده در مقصد دشوار خواهد بود، مانند خرید دوباره‌ی یک تی‌شرت کوتاه. همچنین اگر چمدان در حین سفر گم شود، یکی از مواردی که خرید دوباره آن مشکل خواهد بود، خرید برخی لباس‌های خاص برای خانم‌ها است.

راهنمای بستن چمدان سفر

2- اشیای ارزشمند خود را در ساک همراه خود قرار دهید. همه‌ی لوازم ارزشمند خود را در چمدان همراه بگذارید. حتی اگر چمدان اصلی در حین سفر گم شده یا آسیب ببیند، ساک همراه تحت هیچ شرایطی نباید از فرد جدا شود. اگر وسیله‌ای به همراه دارید که گم نشدن آن بسیار مهم است، اگر حتماً باید آن را با خود ببرید، آن را در ساک همراه خود قرار دهید.

 • طبق دستور اداره هوانوردی، هرگونه وسیله‌ی الکترونیکی که با باتری‌های لیتیومی کار می‌کند، از جمله بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، می‌بایست در صورت امکان، به دلایل ایمنی، به جای چمدان اصلی که تحویل داده می‌شود، در ساک همراه نگهداری شوند. علاوه بر آن پاور‌بانک‌ها و باتری‌های لیتیومی اضافه نیز همواره می‌بایست به جای چمدان اصلی، در ساک همراه قرار گیرند.
 • لوازم الکترونیکی را در آخر کار روی باقی لوازم قرار دهید به‌طوری که راحت قابل دسترسی باشند و در مواقع نیاز، مجبور به گشتن ساک نباشید.

3- لوازم الکترونیکی را در چمدان کنار هم قرار دهید. این کار دو مزیت دارد:

 • زمان پرواز، حتی اگر تنها نیم ساعت باشد، خسته‌کننده خواهد بود. کنار هم بودن تمام لوازم الکترونیکی، امکان دسترسی آسان به هر وسیله اعم از موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و یا هر وسیله‌ی دیگر را به راحتی و در کمترین زمان ممکن در اختیار فرد قرار می‌دهد.
 • مأموران اداره امنیت حمل و نقل وظیفه دارند که لوازم الکترونیکی همراه فرد را بررسی کنند. اگر تمام آن‌ها در یک قسمت کنار یکدیگر باشند، عمل بررسی برای مأموران راحت‌تر بوده و صف بررسی امنیتی را معطل نخواهید کرد.

4- از برداشتن اسناد و مدارک خود اطمینان حاصل کنید. هر فرد برای ورود به هواپیما نیاز به یک مدرک شناسایی مانند گذرنامه یا گواهینامه رانندگی خواهد داشت. کارت شناسایی، کارت پرواز و گذرنامه خود را فراموش نکنید. همچنین از سوی دیگر، برداشتن تمام کارت‌ها باهم به دلیل خطر بالای گم شدن آن‌ها گزینه‌ی خوبی نخواهد بود.

 • اطلاعات پرواز خود شامل خط هوایی، شماره پرواز، کد تائید و جزئیات پرواز را در جیبی از ساک همراه که به راحتی قابل دسترس است، قرار دهید.

5- آیا واقعاً به لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز دارید؟ در صورت لزوم شاید برداشتن چند تکه کافی باشد. عمه ماریا حتماً در خانه‌اش شامپو دارد و استانبول نیز احتمالاً خمیردندان خواهد داشت. شاید برنداشتن برخی لوازم موجب شود در طول سفر به ناچار در فروشگاه‌های بیشتری توقف کنید، اما با صرف‌نظر از بطری‌های گوناگون، لوسیون‌‌ها و انواع کرم‌های تیوپی، فضای بیشتری برای لوازم مهم‌تر ذخیره خواهید کرد.

6- یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه حاوی لوازم ضروری خصوصاً داروهای ضد درد به همراه داشته باشید. گاهی اوقات پرواز سبب بروز سردرد می‌شود، بنابراین جهت اطمینان یک جعبه‌ی آماده به همراه داشته باشید.

چند وسیله دیگر که می‌توان به همراه داشت:

 • مسکن
 • باند
 • آرام بخش (اگر در طول پرواز مضطرب می‌شوید)
 • داروهای ضد تهوع
 • آدامس (برای تغییر فشار هوا)
 • دستمال‌کاغذی
 • هدفون (گزینه‌ای مناسب برای سفر)
 • دارو مختص هر مشکلی که مستعد ابتلا به آن هستید، مانند آلرژی.

7- اگر نگران پر شدن چمدان خود هستید، لباس‌ها را به جای گذاشتن در چمدان به تن کنید. به خاطر داشته باشید برای لباس‌هایی که حین سفر می‌پوشید، هزینه‌ی اضافه پرداخت نخواهید کرد؛ بنابراین هرچه دوست دارید بپوشید. چند لایه لباس بپوشید تا لباس‌های بیشتری با خود بردارید. برای مثال به جای یک تی‌شرت و ژاکت، یک تی‌شرت زیر یک بلوز آستین بلند پوشیده و روی آن یک سوئی‌شرت به تن کنید. کفش پیاده‌روی خود را پوشیده و صندل راحتی را در چمدان بگذارید. خصوصاً وقتی که هدف از سفر، مسائل کاری است.

بخش دوم: بسته‌بندی چمدان‌هایی که باید تحویل فرودگاه داده شوند

1- تا حد امکان از برداشتن چمدان‌هایی که باید تحویل فرودگاه داده شوند، اجتناب کنید. در صورت تمایل به راحتی می‌توان هر آنچه برای یک سفر سه‌ماهه مورد نیاز است را طوری مدیریت کرد که هیچ باری تحویل فرودگاه داده شود. حتی فکر کردن به چمدان تحویلی برای برخی افراد دردآور است. فرد همواره می‌بایست برای بسته‌بندی چمدان، کشیدن و بردن آن به فرودگاه، رعایت مقررات مربوط وزن چمدان، پرداخت هزینه اضافی که احتمالاً اطلاعاتی درباره‌ی آن نداشته، نگران باشد و سپس امیدوار باشد که فرودگاه آن را گم نکند. اگر مدت سفر کمتر از دو هفته است، حتماً این گزینه را در نظر داشته باشید. شاید حرکتی چالش‌برانگیز باشد اما کاملاً قابل اجرا است.

 • خدمه پرواز و کارکنان هواپیما همیشه این کار را انجام می‌دهند. این افراد تنها با یک ساک به یک سفر یک هفته‌ای می‌روند. اگر آن‌ها می‌توانند پس ما هم می‌توانیم. سپس می‌توان آن مقدار پول اضافی را برای هرچه دوست داریم، خرج کنیم.

2- تا حد امکان سبک سفر کنید. به طور کلی سبک بستن چمدان جدا از رعایت مقررات مربوط به وزن آن دردسر کمتری داشته و لوازم کمتری چه در زمان پرواز و چه در هتل ممکن است، مفقود شوند. یک چمدان سبک به سادگی قابل حمل بوده و همچنین فضای زیادی برای جاسازی سوغاتی و خریدهای سفر خواهد داشت. نکته‌ی مهم دیگر آن است که دوباره بستن چمدان زمان زیادی طول نخواهد کشید.

 • درست است که نباید کفش‌های زیادی برای یک سفر برداشت، اما برداشتن چند جفت کفش ضروری است. کفش‌ها، اگر نو نباشند، باید در کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی شوند تا وسایل دیگر را کثیف نکنند. همچنین بهتر است جوراب‌ها را درون کفش‌ها جاسازی کنید، در این صورت فضای خالی بیشتری ذخیره خواهد شد.

3- کپی اسناد مهم را در چمدان تحویلی قرار دهید. ممکن است در طول پرواز اتفاقی برای ساک همراه رخ دهد، شاید فراموش کنید که ساک را به درستی ببندید و یا اتفاق بدی در طول سفر رخ دهد. محض احتیاط کپی اسناد مهم خود را در چمدان تحویلی قرار دهید. یک کپی از گذرنامه، ویزا و هر چیز دیگری که ممکن است در بدترین شرایط نیاز باشد، تهیه کنید و آن را در چمدان قرار دهید. اگر این کار را انجام دهید، شاید لزوماً به آن نیاز نداشته باشید؛ اما اگر انجام ندهید ممکن است به آن نیازمند شوید.

4- وقتی با هواپیما سفر می‌کنید، نشتی بطری‌ها امری طبیعی است. اگر لوازم بهداشتی با خود حمل می‌کنید، احتمال نشتی وجود دارد. هر وسیله که ممکن است به‌گونه‌ای چکه کند یا نشتی دهد باید به طور جداگانه بسته‌بندی شده و در کیسه نگهداری شود تا مطمئن شوید که هیچ‌کدام از آن‌ها بر روی لباس‌هایتان نخواهند ریخت. این وسایل را نیز در یک قسمت جداگانه در چمدان خود قرار دهید.

 • درب هر بطری را برداشته، یک پوشش پلاستیکی روی آن قرار داده و سپس درب را ببندید. بدین ترتیب حتی اگر درب بطری باز شود، احتمالاً مشکلی پیش نخواهد آمد.

5- لباس‌های خود را رول کنید. اگر تا همین الان لباس‌های خود را رول نکرده‌اید، بسیار خوب، امتحان کنید. این کار مانع از ظهور چروک‌های مربع شکل ناخوشایند روی لباس‌ها شده و همچنین موجب ذخیره فضای خالی بیشتر خواهد شد، بد نیست آن را امتحان کنید. رول‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر را در انتهای ساک قرار داده و رول‌های سبک‌تر را که راحت‌تر قالب سطح رویی ساک می‌شوند، در بالا قرار دهید.

 • هرچه رول‌ها متراکم‌تر باشند، فضای بیشتری ذخیره خواهد شد. حتی مقداری فشرده‌سازی نیز می‌تواند مفید واقع شود.

6- یک یا دو کیسه پلاستیکی اضافه بردارید. برخی از فرودگاه‌ها در صورت نیاز با خوش‌رویی پلاستیک اضافه در اختیار مسافرین قرار خواهند داد؛ اما اگر هواپیمایی که شما برای سفر انتخاب کرده‌اید، این امکان را فراهم نمی‌کند، برای خود پلاستیک اضافه به همراه داشته باشید. پلاستیک اضافه همیشه کاربردی است، خصوصاً اگر گروهی سفر می‌کنید، همواره کسی هست که فراموش کرده باشد. بدین ترتیب حتی اگر یک کیسه خیس یا کثیف شد، پلاستیک دیگری همراه خواهید داشت.

 • پاکت زیپ‌دار، نوعی پلاستیک است که حاوی یک زیپ بر روی قسمت خروجی آن است. پاکت‌های قابل تنظیم همواره بهتر از نوع غیر قابل تنظیم هستند، اما نوع زیپ‌دار بهترین نوع ممکن است. خروجی پاکت قابل تنظیم با اعمال نیرو باز می‌شود.
 • پاکت‌های بسته‌بندی زیپ‌دار در جاسازی محکم لوازم دیگر نیز کاربرد خوبی دارند. گاهی حتی با بسته‌بندی لباس در کیسه‌های زیپ‌دار و سپس تخلیه‌ی هوای داخل پاکت و مهر و موم آن تا 3/1 فضای بیشتری ذخیره خواهد شد. همچنین می‌توان از این پاکت‌ها برای نگهداری لباس‌های خیس و جداسازی لباس‌های زیر کثیف از تمیز‌ها در تفریحات بیرون از خانه استفاده کرد.

7- هنگام جاسازی، وسایل را چسبیده به هم بچینید. برای آن که از بیشترین فضای ممکن چمدان به‌درستی استفاده کنید، می‌بایست وسایل را طبق سایز و شکل ظاهری آن‌ها کنار هم بچینید. بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین وسیله را در انتهای ساک گذاشته و همین‌طور تا بالای ساک به ترتیب لوازم سبک‌تر را قرار دهید. به این ترتیب، در انتهای کار بستن زیپ ساک به مراتب راحت‌تر خواهد بود. اگر یک شیء با شکل ظاهری غیرعادی دارید، اطراف آن را با لباس پوشانده و مطمئن شوید هیچ هوایی به آن نقطه نمی‌رسد.

 • به طور کلی چیدن وسایل استوانه‌ای و دراز در چمدان نسبت به بطری‌ها و ظروف غیرعادی راحت‌تر است. در آینده، برای سهولت بیشتر بستن چمدان، به دنبال لوازمی با شکل و سایز ساده و طبیعی باشید، زیرا فضای کمتری اشغال خواهند کرد.

8- وسیله‌ای که قرار است بخرید را با خود برندارید. اگر قصد دارید در طول سفر در بوتیک‌های مدرن پاریس لباس خریداری کنید، چمدان خود را از لباس‌های معمولی پر نکنید. قسمتی از چمدان را به خرید‌های خود اختصاص دهید.

9- آیا می‌توانید برخی از لوازم را ارسال کنید؟ گاهی ارسال اقلام از طریق پست بسیار ساده‌تر است. اگر سفر شما یک سفر طولانی مدت بوده یا به تجهیزات خاصی مانند لوازم کمپ زمستانی نیاز خواهید داشت، ارسال اقلام گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

بخش سوم: آماده شدن برای سفر

1- مدت پرواز و سفر خود را بدانید. مقصد سفر، نوع اقلام مورد نیاز و مدت زمان سفر، تعداد این اقلام را تعیین می‌کند. آیا برای روزهایی برنامه‌‌ی خاصی چیده‌اید؟ چطور می‌توان از وسایل محدودی بارها و بارها استفاده کرد؟

 • در صورت امکان سعی کنید هیچ ساکی برای تحویل به فرودگاه نداشته باشید. اکثر شرکت‌های هواپیمایی برای تحویل چمدان‌ها هزینه‌ی اضافی دریافت می‌کنند و به همین ترتیب، در کسری از ثانیه یک پرواز ارزان به پروازی گران قیمت تبدیل خواهد شد. اگر خدمه‌ی پرواز می‌توانند یک هفته‌ی کامل را تنها با یک ساک همراه بگذرانند، شما نیز خواهید توانست.

2- آب و هوا را بررسی کنید. بررسی وضع آب و هوا پیش از بستن چمدان، در تعیین اقلام مورد نیاز نقش مهمی دارد. به عنوان مثال، پاریس معمولاً تابستان ملایمی دارد؛ اما همچنین دارای «امواج گرمایی» است که آب و هوای نیمه گرمسیری به این منطقه می‌بخشند. بررسی آب و هوا در انتخاب لباس و چتر نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد.

 • به تناسب آب و هوای مقصد، تعدادی وسیله‌ی چندمنظوره با خود بردارید تا بتوانید به راحتی با شرایط آب و هوایی آن منطقه کنار بیایید. به عنوان مثال، یک بادی ضد آب نسبت به بارانی و ژاکت فضای کمتری اشغال خواهد کرد.

3- اگر کشور را ترک می‌کنید، بررسی کنید که آیا به یک آداپتور نیاز دارید یا خیر. اگر قصد دارید به کشور دیگری سفر کنید آگاه باشید که ممکن است اتفاقات خاصی در این میان رخ دهد. آیا نیازی به یک آداپتور الکترونیکی نخواهید داشت؟

4- ممنوعات را بشناسید. به عنوان مثال، شاید نتوانید داروهای خاصی را به کشور آمریکا برده یا دانه‌های گیاهی خاصی را وارد استرالیا کنید.

 

منبع:چطورپدیا


مشخصات مدیر وبلاگ
 
لوگوی وبلاگ
 

عناوین یادداشتهای وبلاگ
خبر مایه
بایگانی
 
لینک‌های روزانه
 
صفحه‌های دیگر
دسته بندی موضوعی
 
گردشگری ، جهان گردی ، مسافرت ، سفر ، ترکیه ، سفر خارجی ، گرجستان ، سفر داخلی ، سفر هوایی ، استانبول ، تایلند ، اماکن دیدنی ، هواپیما ، ویتنام ، تجهیزات سفر ، بوم گردی ، تفلیس ، جزیره ، روستاهای شمال ، ساک ، چمدان ، فرودگاه ، مازندران ، لائوس ، مسافرت هوایی ، مصر ، ملزومات سفر ، مکزیک ، نروژ ، هامپی هند ، هتل های لوکس ، هند ، لبنان ، لوازم سفر ، مزایای بیمه مسافرتی ، مسافرت خارجی ، فلسطین ، فیلیپین ، قطب جنوب ، سفر در زمستان ، گردش گری ، گردشگردی ، سفرخارجی ، سفرهوایی ، شرکت مسافرتی ، عراق ، سفر با هواپیما ، سفر به استانبول ، سفر به هند ، چمدان برند دلسی ، چک ، حمام گوگردی ، خرید چمدان ، راهنمای سفر ، راهنمای سفر به ترکیه ، آسیا ، ژاپن ، جنگل ، بیمه اعضای خانواده ، بیمه پزشکی ، بیمه مسافرتی ، پاسپورت ، استرالیا ، اسلوونی ، انتظارات در سفر ، اندونزی ، اوازم سفر ، ایتالیا ، ایران ، بازار ترکیه ، بروشور ، بروشور مسافرت ، بنگلادش ، ویزا ، کامبوج ، کانادا ، کلاردشت ، کویر ، کیف ،

ترجمه از وردپرس به پارسی بلاگ توسط تیم پارسی بلاگ